İşitme Cihazlar Çeşitleri

KULAK ARKASI
En çok kullanılan modellerdendir. Tüm işitme kayıplarına hitap etmesi en çok tercih edilen işitme cihazı olma özelliğini sağlamıştır.

KULAK İÇİ
İşitme cihazı tiplerinin en estetik ve en küçük olan modelidir.Cihaz tamamen kulak kanalının içerisine yerleştirildiği için görünümü kişiyi rahatsız etmemektedir.

KANAL İÇİ
Bu tür cihazlar kulak içi işitme cihazlarının küçük bir modelidir ve genellikle en az göze çarpanıdır.

GÖZLÜK TİPİ
Aynı zamanda gözlük kullanan kişiler için oldukça tercih edilen bir modeldir. Kullanıcı bu cihazı kullanmak için ayrıca gözlük kullanması gerekmektedir.

CEP TİPİ
Özellikle ileri yaştaki kişilerin kolay kumanda edebilmelerinden dolayı tercih etmesi sebebiyle günümüzde de tercih edilen modellerdendir.

 

 

 Bilgi Bankası

İşitme Cihazları Çeşitleri

İşitme kaybı olanlar için üretilen işitme cihazları değişik tiplerde ve özelliklerde kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.Değişik görünümde ve değişik karakteristik özelliklerde üretilen işitme cihazlarının mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kullanılacak tipin belirlenmesinde uzmanınız sizlere yardımcı olacaktır.

KULAK ARKASI
En çok kullanılan modellerdendir. Tüm işitme kayıplarına hitap etmesi en çok tercih edilen işitme cihazı olma özelliğini sağlamıştır. Kişiye özel olarak yapılan kulak kalıbı ile kullanılması gerekir. Kalıp kulak içersine ,cihaz kulak arkasına takılarak kullanılmaktadır. Kulağa takılması diğer modellere göre biraz zor olsa kullanıcın alışması fazla zaman almaz. En büyük avantajları tüm işitme kayıpları için dizayn edilmesi ve cihaz kulak arkasında kaldığı için kulak kiri ve kulak içinde oluşan nemden etkilenmemesidir. Bu yüzden sağlam ve uzun ömürlüdür.Son yıllarda çıkan dijital modelleri sayesinde ses kontrolü tamamen otomatik olarak yapılabilmektedir. Pil ömrü ise diğer modellere göre daha fazladır.

KULAK İÇİ
İşitme cihazı tiplerinin en estetik ve en küçük olan modelidir.Cihaz tamamen kulak kanalının içerisine yerleştirildiği için görünümü kişiyi rahatsız etmemektedir. Özellikle genç kesimin tercih ettiği modellerdendir. Kulağa yerleştirilmesi oldukça basit ve kullanışlıdır.Tamamen kişinin işitme kaybına ve kulak yapısına göre özel olarak yapılır.Hafif ve orta işitme kayıplı kişiler için dizayn edilmiştir. Konka (ITE) denilen modelleri ileri işitme kayıpları içinde kullanılabilmektedir. Yalnız bu tür modellerde en büyük dezavantaj kulak kiri ve aşırı terden dolayı işitme cihazlarında bazı istenmeyen arızalar sebep olabilmesidir.Onun için kullanıcının temizliğine çok özen göstermesi gereklidir. Nem ve ter için nem giderici aksesuarlar kullanması zorunludur. Avantajı ise estetik bir görünüme sahip olması ve hoparlör kulak zarına daha yakın olduğu için daha doğal bir sese sahip olmasıdır. Ses kontrolu otomatik veya elle ayarlanan modelleri bulunmaktadır.

KANAL İÇİ
Bu tür cihazlar kulak içi işitme cihazlarının küçük bir modelidir ve genellikle en az göze çarpanıdır. Tüm işitme cihazı kulak kanalı görüntüsündedir ve kulak kanalı içine yerleştirilir. Hafiften orta şiddete kadar olan kayıplar için uygundur. Bu tip cihazlar bebekler ve küçük çocuklar için uygun değildir.

GÖZLÜK TİPİ
Aynı zamanda gözlük kullanan kişiler için oldukça tercih edilen bir modeldir.Kullanıcı bu cihazı kullanmak için ayrıca gözlük kullanması gerekmektedir. Kulakla herhangi bir bağlantısı yoktur. Ses kemiklerden kişiye ulaştırılır.Yalnız kullanım alanı sınırlıdır.Miks tip işitme kayıplarında kullanılabilmektedir. Kullanımı basit ve estetik yönden tercih edilen modellerdendir.

CEP TİPİ
Özellikle ileri yaştaki kişilerin kolay kumanda edebilmelerinden dolayı tercih etmesi sebebiyle günümüzde de tercih edilen modellerdendir. İstenildiğinde her iki kulakta da kullanılabilmektedir. Oldukça ekonomik bir cihazdır. Kalem pil kullanılmaktadır. Tüm işitme kayıpları için değişik modelleri bulunmaktadır.Eski bir teknoloji olmasına karşın günümüzde halen kullanılmaktadır.En büyük dezavantajı kablosunun çabuk deforme olmasıdır ve kablonun sürtünme seslerini kişiye iletmesidir.

Koklear implant (biyonik kulak)

Çocuk işitme cihazı kullanmaya başladıktan sonra;
- cihaz kullanımından beklenilen bir yarar sağlanamadıysa,
- bireyin işitme kaybı çok ileri derecede ise,
- bireyin yaşı 18 aydan büyük ise

koklear implant uygulanabilir. Koklear implant, sesi fark etme ve konuşmanın gelişimini sağlamak amacıyla düzenlenmiş elektronik bir cihazdır. Ameliyatla çocuğun iç kulağına yerleştirilir. Diğer işitme cihazlarından farklı olarak  sesleri elektrik sinyallerine çevirerek iç kulağa ve işitme sinirlerine iletir.


1.Çevredeki sesler küçük bir mikrofon aracılığıyla toplanır.
2.İnce bir kablo sesleri mikrofondan konuşma işlemcisine aktarır.
3.Konuşma işlemcisi sesleri yükseltir ve kodlanmış sinyallere dönüştürür.
4.Bu sinyaller kablolar aracılığıyla konuşma işlemcisinden iletken bobine gönderilir.
5.İletken bobin sinyalleri radyo dalgaları aracılığıyla deri altına yerleştirilmiş olan alıcıya gönderir.
6.Alıcı doğru miktardaki elektrik uyaranını uygun elektrodlara taşır.
7.Elektrodlar koklea içindeki işitme sinirlerini uyarır.
8.Elektrik sinyallerine dönüşen ses işitme sistemi aracılığıyla beyine iletilir.